novoročné predsavzatia

NOVOROČNÉ PREDSAVZATIA A PRÍBEH O ČERVENEJ SPINKE

Prestať fajčiť, schudnúť, viac cvičiť. Povedomé? Možno sú to práve tie novoročné predsavzatia, aké si si dal/a aj minulý rok!

Začiatok roka sa už tradične spája s novými začiatkami a predsavzatiami. Väčšina z nás ich však nedodrží ani do februára a až 80% ľudí zlyhá. Mnoho z nás nemá ujasnený ten PRAVÝ dôvod, prečo ich chce dosiahnuť, alebo sú pre nás príliš náročné.

novoročné predsavzatia

Zdroj: Motivation-man.sk

Chcem do marca schudnúť 15 kíl. Bohužiaľ, ak momentálne tráviš väčšinu svojho času prejedaním sa pred telkou, asi sa ti to nepodarí. Chcem sa stať milionárom! To je síce pekné, ale ak máš na účte 400€ a každý mesiac míňaš viac, ako je tvoj mesačný rozpočet, asi sa ti to tiež nepodarí. 

1. krok –  Nájsť ten PRAVÝ dôvod, prečo to chceš dosiahnuť

Ak cítiš, že čoraz viac nedokážeš odolať pokušeniu, spíš si na kartičky, prečo si začal/a a daj si ich na viditeľné miesto. Ak sa chceš zdravo stravovať alebo schudnúť, môže to byť niečo takéto:

prečo jesť zdravo

Dôvodov môže byť naozaj veľa, preto si nájdi taký, ktorý platí pre teba. 

2. krok – Dosahovanie cieľov

,,Tajný trik pri dodržiavaní novoročných predsavzatí je v stanovovaní si MALÝCH cieľov pri plnení toho VEĽKÉHO cieľa!“

Chceš sa stať vegetariánom, ale každý deň si musíš dať aspoň trochu mäsa na obed alebo večer kúsok šunky potajomky z chladničky? Zrazu úplne prestať jesť mäso nebude tá správna cesta. Začni pomaly – vyhraď si 1 alebo 2 dni v týždni bez mäsa, napríklad pondelok alebo nedeľu. Ako sa počas týchto dní cítiš? Je to náročné? Zvládaš to v pohode? Ak áno, neskôr pridaj ďalšie dni. Nauč sa o sebe čo zvládaš a čo už nie.

Skús si stanoviť malinké denné ciele, pri ktorých nepotrebuješ extra motiváciu. Jeden pohár vody navyše, jeden klik navyše, jedna prechádzka okolo paneláku navyše alebo večerných 10 minút strečingu. Polož si nasledovnú otázku:

,,Aká je jedna malá vec, ktorú môžem spraviť každý deň, aby som bol/a o 1% lepšia?

Ak už máš malé ciele, skvelé! Zmeniť svoje návyky a samého seba je však vždy náročné. Inak by to zvládol každý. Vytrhni si papier zo zošita, napíš si čísla od 1 do 21 a každý deň si zapíš, či sa ti tvoj malý cieľ podarilo splniť. Vytvoriť si nový návyk trvá približne 21 dní! Potom už bude tvoja hlava aj telo oveľa ľahšie spolupracovať. 🙂

Každý deň je nová šanca pre novoročné predsavzatia!

Nezabudni, že každý deň je nový začiatok. Ak si dnes zlyhal, nevadí. Zajtra môžeš pokračovať. Nerozmýšľaj, proste to urob. Povedz niekomu o svojich plánoch a cieľoch. ,,Katka, mne sa tak strašne nechce ísť dnes už po práci behať.“ ,,Neblázni, tých 20 minút určite zvládneš…zajtra sa ťa opýtam, či si bola.“ Nájdi si parťáka na cvičenie alebo niekoho, kto má podobné ciele ako ty a motivujte sa navzájom.

PRÍBEH O ČERVENEJ SPINKE – LEPŠÍ, VÄČŠÍ

V roku 2006 Kyle McDonald, kanadský bloger, vymenil obyčajnú spinku za dom. Všetko to začalo tým, že uverejnil obrázok jeho spinky s textom: ,,Chcem ju vymeniť za niečo väčšie a lepšie, možno pero, lyžicu, trebárs aj za topánky. Ak máte o výmenu naozaj záujem, napíšte mi a ja vás navštívim.“

Kyle ani len netušil, čo sa mu podarí získať. Už o dva dni spinku vymenil za pero s drevenou rúčkou v tvare ryby. Pokračovoval vo výmene a dostal sa k dvojplatničke na varenie, ktorú vymenil za generátor elektriny, ten za sud piva a tak to pokračovalo ďalej a ďalej.

červená spinka

Zdroj: Justin Sua

A potom to bolo ešte šialenejšie. Po snežnom skútri sa dostal až k popoludniu s rockovou hviezdou Alice Cooper, ktoré vymenil za vzácnu a drahú snehovú guľu s rockovou kapelou KISS. Šialené? Túto guľu vymenil za platenú filmovú rolu s hercom a producentom Corbinom Bernsenom, vášnivým zberateľom snehových gúľ.

snehová guľa

Zdroj: Newindianexpress.com

Kipling je malé mestečko v kanadskej provincií Saskatchewan. Starosta tohto mestečka robil vždy všetko pre to, aby ho zviditeľnil. Takmer presne rok od prvej výmeny Kylovi ponúkol niečo nečakané! Výmenou za to, že jeho mesto bude hrať vo filme Bernsena, mu ponúkne kľúče od trojizbového domu. A tak napokon Kyle vymenil obyčajnú kancelársku spinku za dvojpodlažný dom.

Ako je to vôbec možné?

Hra VÄČŠIE alebo LEPŠIE ilustruje zaujímavý fakt. Ľudia sú všeobecnosti ochotnejší chopiť sa príležitostí, ak majú pocit, že je to pre nich len maličkosť. Vedci tomu hovoria psychológia malých víťazstiev.

Kyle nevymenil hneď spinku za celý dom – dostal sa k nemu postupne. Každou výmenou sa posunul k trošku väčšiemu, trošku lepšiemu.

Práve toto je cesta, ako dosiahnuť úspech a splniť si novoročné predsavzatia. Každý deň je nová príležitosť stať sa lepším, múdrejším, silnejším a byť bližšie k tej najlepšej verzii samého seba. Jedného dňa sa obzrieš späť a zistíš, ako veľmi si sa posunul za ten čas. A to len preto, že si bol/a ochotná robiť jednu malú vec každý deň.

Ak sa chceš zdravo stravovať či schudnúť a nevieš, ako by mali vyzerať tvoje porcie a čo jesť, vyskúšaj naše StefFit menu. Radi ti pomôžeme pri plnení tvojho novoročného predsavzatia. 🙂 

Zdieľajte tento článok:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to top