Low carb menu pozostáva iba z raňajok, obedu a večere. Obsahuje len minimum sacharidov a vysoký obsah bielkovín a tukov.
Sacharidy sú hlavným zdrojom energie pre telo. Pri ich nedostatku začne telo pre získanie energie rozkladať tuk na ketóny. Tie sa stanú primárnym zdrojom paliva, pričom sa telo dostane do stavu ketózy – vzniká pri dlhšom nekonzumovaní sacharidov (4-5 dní), kedy telo získava energiu výlučne len z vlastného podkožného tuku, ktorý spaľuje = umožňuje za krátku dobu dosiahnuť viditeľné výsledky.
Pri low carb sa vyhýbate potravinám, ktoré obsahujú veľké množstvo sacharidov – obilniny, cestoviny, zemiaky, ryža, sladké ovocie atď.
Zakázané potraviny
- Obilniny a pseudoobilniny: klasické múky, ktoré poznáme (pšeničná, ražná, jačmenná, špaldová, kukuričná, atď.), cestoviny, pečivo, ovsené vločky a cereálie, musli, quinoa, kuskus, pšeno, pohánka
- Ryža, kukurica
- Zelenina: mrkva, zeler, zemiaky, batáty, (cvikla raz za čas ok)
- Ovocie: všetko okrem maliny, jahody, čučoriedky, ostružiny, citróny, kokos (jablko, hruška raz za čas ok)
- Strukoviny: fazuľa, hrach, arašidy, šošovica, cícer
- Cukry a sladkosti: cukor, med, sirupy atď. okrem brezového cukru a stévie
- Ostatné: tapiokové perly, tapiokový škrob, miso, tempeh, (sója, rastlinné oleje a margaríny obmedzene)
LOW CARB – VÝHODY
Najhlavnejšou výhodou, prečo jesť low carb je rýchle schudnutie. Z dlhodobého hľadiska však neexistujú dôkazy o výraznejšom úbytku hmotnosti ako pri iných typoch stravovania. Ďalším dôvodom môže byť ovplyvnenie hladiny cukru v krvi – opäť však neexistujú dostatočné dôkazy o dlhodobom prínose.
• Rýchla strata ,,podkožného tuku“
• Vylúčenie spracovaných potravín a cukrov
• Dlhší pocit zasýtenia
• Menej reštriktívna ako keto diéta
LOW CARB – NEVÝHODY
Tak ako výhody, low carb má aj svoje nevýhody. Niektorí ľudia pociťujú „keto chrípku“ s príznakmi ako sú hnačka, únava, kŕče, búšenie srdca, nafúknutosť, túžba po sladkom, migrény a bolesti hlavy. Môže viesť k zmätenosti a podráždenosti, pretože mozog prednostne využíva na svoju energiu cukry zo zdravých sacharidov.
Konzumácia obmedzeného sortimentu potravín (najmä ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov) môže viesť k nedostatku mikroživín. Ovocie a zelenina síce obsahujú prírodné cukry, no obsahujú aj vlákninu, vitamíny, minerály a antioxidanty vo forme polyfenolov.
Nízkosacharidová diéta teda môže viesť k nižšiemu príjmu vlákniny, čo môže zvýšiť riziko zápchy a negatívne ovplyvniť mikroorganizmy, ktoré žijú v čreve a prispieť k zvýšenému riziku rakoviny čriev. Dlhodobými negatívnymi zdravotnými následkami môžu byť tiež problémy s obličkami, osteoporóza či zápach z úst.[1]
- Mnoho ľudí konzumuje vyššie hladiny nasýtených tukov a cholesterolu
- Zdravé celozrnné obilniny a strukoviny sú vylúčené
- Obmedzený príjem ovocia a zeleniny – nedostatok mikronutrientov a vlákniny
Naše odporúčania
Tento typ stravovania je z dlhodobého hľadiska náročný na dodržanie a môže viesť k zdravotným problémom. Má svoje výhody, ak potrebujete rýchlo schudnúť, ale pozor aj na to, že začiatočný úbytok hmotnosti môže byť najmä dôsledkom úbytku vody v tele.
Neodporúčame toto menu dodržiavať dlhodobo – po čase prejdite radšej na naše štandardné menu, pri ktorom sa nemusíte báť jojo efektu – používame len kvalitné zdroje sacharidov, náhrady obilnín či brezový cukor, ktorý minimálne zvyšuje hladinu cukru v krvi. Aj v štandardnom menu máme dni bez lepku. Po ukončení low carb diéty odporúčame postupné pridávanie sacharidov v menších množstvách.
Prerušované hladovanie a prekyslenie organizmu
Toto menu je vhodné aj pre PRERUŠOVANÉ HLADOVANIE 16/8. (Intermittent Fasting), ktorá funguje podľa schémy: 16 hodín nejesť, 8 hodín jesť. V praktickom živote to môže vyzerať tak, že ráno vstanete, vynecháte raňajky a pijete len nesladené nápoje, prípadne čistú kávu bez mlieka a cukru. Prvé jedlo si doprajete okolo obeda a posledné jedlo dňa si dáte o ôsmej večer a tým vaše “stravovacie” okienko končí a nastupuje fáza „hladovania“.
Prekyslenie organizmu môže vzniknúť práve jednotvárnou stravou, ktorá nabúra rovnováhu organizmu. Nadmerná konzumácia živočíšnych potravín a nedostatok celozrnných obilnín či vlákniny môže viesť k niektorým problémom.
Na možné prekyslenie organizmu vás upozorní:
- Bolesť hlavy
- Nespavosť
- Únava
- Depresia
- Zažívacie problémy
- Kožné problémy (plesne, ekzémy)
- Zápaly kĺbov
- Zadržiavanie vody
- Bolesti svalov
Náš tip – sóda bikarbóna. Je perfektnou látkou na neutralizovanie kyselín, najmä ako prvá pomoc pri pálení záhy, tlaku v žalúdku, pocitu plnosti, po ťažko stráviteľných jedlách či nadmernej konzumácii alokoholu a kávy. V lekárňach či DM drogériach ju nájdete aj v tabletkovej forme, odporúčame prevetívne 1 tabletku denne a zapiť dostatočným množstvom vody. Užívajte ju však s mierou, nie viac ako mesiac, potom si dajte pauzu.
Ako vyzerá naše low carb menu?
V našom low carb menu používame iba kvalitné zdroje bielkovín (mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky) tukov a zeleniny. Čakajú vás 3 porcie – raňajky, obed a večera. Niektoré jedlá môžu obsahovať minimálne množstvá brezového cukru na dochutenie.
Vzorové menu:
Raňajky: Volské oko so zeleninou
Obed: Kuracie stehno so zeleninovým šalátom
Večera: Cviklový šalát s krevetami
Nové menu si môžete už teraz objednať cez náš objednávkový formulár. Pamätajte však, že trvalé schudnutie a zlepšenie sa zdravia sa dosahuje na základe zmien, s ktorými dokážete žiť dlhodobo – nie prostredníctvom krátkodobých diét.